Specjaliści w IT dużo pracują i niewystarczająco zarabiają - Finalne wyniki badania na temat jakości pracy na B2B

Dzień dobry!

Niestety wszystko co dobre kiedyś się kończy i przed nami finalne wyniki badań! Jeśli chcecie pozazdrościć specjalistom z Podlasia to zapraszam do czytania!

Warto dodać, że ostatnie wpisy są całkiem popularne (także te techniczne), a dzięki wykopowi (wykop.pl) zaliczyłam ogromny skok popularności właśnie dzięki wstępnym wynikom badań. Dziękuję za wszystkie lajki, reakcje!

Dzisiaj będzie równie interesująco. Jeśli boicie się zapytać kto, gdzie i ile zarabia, ten wpis odpowie na wiele pytań!

TL;DR

  • Aż 66% specjalistów pracuje ponad etat miesięcznie i podczas gdy za standardową liczbę godzin (160h w miesiącu) zarabiają średnio 10,5 tys. miesięcznie netto.
  • Większość z ankietowanych uważa, że zarobki są nieadekwatne do wykonywanej pracy.
  • Statystycznie kobiety w IT zarabiają mniej niż mężczyźni, za to odczuwają większy komfort pracy i rozwoju.
  • 2,6% ankietowanych kobiet i 11,8% mężczyzn zarabia ponad 150zł/h netto.
  • Zadowolonych z wynagrodzenia jest tylko 47% badanych
  • Najniższy komfort finansowy odczuwają respondenci z województwa lubelskiego: 48%, a najwyższy z...

Podziękowania

Bardzo chciałabym podziękować grupie EWork za inicjatywę, która ma na celu poprawę warunków pracy specjalistów w IT. Według badań nie jest tak różowo jak mówią w mediach, ale już dokładanie wiemy co trzeba zmienić :)

Ework Group to niezależna agencja konsultingowa notowana na giełdzie Nasdaq Stockholm, zrzeszająca specjalistów IT, reprezentująca pochodzący ze Skandynawii model biznesowy powstały w 2000 roku w Szwecji. Obecnie funkcjonuje również w Danii, Norwegii, Finlandii i w Polsce. Ework Group działa w Polsce od 2015 r., z biurami w Warszawie, Wrocławiu i Gdyni.

Największe - bo osobiste - podziękowania chciałabym skierować ku agencji reklamowej, która powoli przeprowadziła mnie przez moją pierwszą komercyjną współpracę! Naprawdę cudowne osoby pomogły mi przekazać Wam tę całą wiedzę!

Agencja Biuro Podróży Reklamy to eksperci w kampaniach łączących social, web, mobile, search marketing, video, blog i content marketing z ambientem technologicznym, marketingiem partyzanckim oraz innymi działaniami niestandardowymi i innowacyjnymi technologiami. Twórcy nowatorskich stron i aplikacji mobilnych. Agencja posiada dwa tytuły agencji roku: Agency of the Year 2014 in Poland – Epica Awards, Agencja Marketingu Zintegrowanego Roku – Impactor (2015) oraz w sumie 33 nagrody i wyróżnienia branżowe: Epica Awards, Kreatura, Impactor, Mixx Awards, AME Award, Webstar Creative, Golden Arrow, Innovation Award, Pióro Roku, Złoty i Srebrny Spinacz, Kampania Społeczna Roku.

Wyniki badania

Po długim wstępie nadszedł czas na wyniki badania!

W badaniu oceniliście są takie obszary jak „Komfort finansowy”, „Komfort pracy”, „Komfort czasu pracy”, „Styl pracy”, „Komfort współpracy” czy „Komfort rozwoju”. Okazuje się, że w swojej pracy specjaliści IT najgorzej oceniają „komfort finansowy”, na który wpływają m.in. zarobki i systemy podwyżek – został oceniony średnio na 62% (w skali satysfakcji 0-100%).

I to mimo faktu, iż ponad 60% kobiet i ponad 70% mężczyzn pracujących jako specjaliści IT w oparciu o kontrakt B2B zarabia w Polsce powyżej 65 zł na godzinę (netto), czyli co najmniej 10,5 tys. zł netto miesięcznie (przy przyjęciu puli godzin w miesiącu jak na etacie).

Zarobki do 65 zł (netto) za godzinę deklaruje 36,8% kobiet i 27,8% mężczyzn, od 66 do 95 zł za godzinę – 23,7% kobiet i 24,4% mężczyzn, od 96 zł do 125 zł za godzinę – 19,7% i 25% mężczyzn, od 126 do 150 zł za godzinę – 17,1% kobiet i 11% mężczyzn oraz powyżej 150 zł za godzinę – 2,6% kobiet i 11,8% mężczyzn.

Dla 43% ankietowanych najważniejszym benefitem stażu pracy jest właśnie wyższe wynagrodzenie, 29% ankietowanych uznała, że najważniejsze są ciekawe projekty. Aż 53% badanych uważa, że ich zarobki mogłyby być lub wręcz powinny być lepsze. Ogólne zadowolenie z zarobków wynosi 47% - tyle procent badanych uważa, że ich zarobki są „stabilne” lub „adekwatne do projektu”.

Najbardziej zadowoloną ze swoich zarobków grupą są osoby, które mają mniej niż 2 lata doświadczenia. 55% z nich uznało, że wynagrodzenie jest adekwatne lub stabilne. Jednak im dłuższy staż pracy, tym więcej wskazań „mogłoby być lepiej”.

Wraz z doświadczeniem rosną stawki. Pośród osób biorących udział w badaniu, ponad 70% osób z doświadczeniem poniżej 2 lat zarabia poniżej 65 zł za godzinę, z kolei prawie 20% osób z doświadczeniem ponad 9 lat zarabia powyżej 150 zł za
godzinę.

Z kolei w podziale na specjalności zawodowe kwestie zarobków i satysfakcji kształtują się tak, że spośród badanych, najwyższe zarobki deklarują specjaliści pracujący w obszarze zarządzania IT i systemów ERP, a najmniejsze – specjaliści w
obszarze bezpieczeństwa.

Jednocześnie specjaliści w obszarze bezpieczeństwa deklarują największe zadowolenie z zarobków, a specjaliści z obszaru zarządzania IT - najmniejsze.

Zarobki to jednak nie wszystko. Specjaliści w branży IT (pracujący na kontraktach B2B) najwyżej oceniają „komfort rozwoju” (m.in. możliwości podnoszenia kwalifikacji, szkolenia, premie i nagrody) – kategorię tę oceniono średnio
na 86% (w skali 0-100%).

Wysoko oceniano także „komfort czasu” pracy (m.in. liczba godzin w miesiącu oraz możliwość pracy zdalnej) – 80% oraz komfort współpracy (m.in. pozyskiwanie nowych projektów, ich atrakcyjność czy atmosfera pracy) - 75%.

Gorzej oceniane są kategorie takie jak „styl pracy” (m.in. trudność w prowadzeniu biznesu, elastyczność czasu pracy, wybór projektu) - 65%; oraz komfort pracy (m.in. podróże służbowe czy lokalizacja biura) - 67%.
Kobiety notują wyższy średni komfort pracy, komfort czasu pracy, komfort współpracy oraz komfort rozwoju. Mężczyźni mają wyższy średni komfort finansowy, jak również oceniają wyżej styl pracy.

W skali ogólnopolskiej, średni komfort we wszystkich kategoriach jest wysoki – wynosi 72,5%. Najniższy średni komfort jest notowany w województwie opolskim – wynosi 64%. Najwyżej plasują się specjaliści IT z województwa świętokrzyskiego, których średni komfort wynosi aż 76%. Najniższy komfort finansowy odczuwają respondenci z województwa lubelskiego: 48%, a najwyższy – z podlaskiego – 73%.

Podsumowanie

Ta współpraca to była sama przyjemność, sporo nauczyłam się o branży i mogłam posłuchać Waszych opinii. Statystyka jest zwodniczą nauką, ale bez zadawania pytań i kategoryzowania problemów nigdzie nie zaszlibyśmy jako ludzkość i cieszę się, że mogę w tym uczestniczyć.

A jak tam u Was? Zszkokowani? Czekacie na przelew 10k czy kujecie po nocach, żeby dostac lepszą pracę?

Pozdrawiam i serdecznie dziękuję za wszystkie polecenia, linki oraz reakcje <3

Tilly saying thank you
Photo by Howard Riminton / Unsplash

Kamila

Dziękuję za poświęcony czas, będzie mi bardzo miło jak zostawisz komentarz :)