Ile zarabiają i jak pracują specjaliści w IT? - Wstępne wyniki badania na temat jakości pracy na B2B
Dzień dobry! Dzisiaj mam dla Was szalenie ciekawe wyniki z ankiety na temat jakości pracy na B2B. Jeśli interesuje Was komfort pracy, zarobki oraz motywacje w świecie IT to serdecznie zapraszam do czytania!
Słowem wstępu
Od początku października Grupa Ework organizuje „Wielkie badanie specjalistów IT na B2B” . Badanie ma na celu określenie trendów w pracy na rynku IT z perspektywy specjalistów pracujących na B2B, określenie jakie są ich potrzeby, co wymaga zmian oraz określenie jak obszar biznes-to-biznes będzie rozwijał się w przyszłości. Jest to pierwsze takie badanie na polskim rynku.
Badanie nie jest jeszcze zakończone i nadal można wziąć w nim udział (do końca stycznia) na stronie internetowej: badanieB2B.eworkgroup.com.
TL;DR
Jeśli przeraża cię statystyka (nawet w formie obrazków) to uogólniając: specjaliści na B2B uważają, że zarabiają za mało, kiepsko również oceniają podwyżki (zarówno ilość jak i częstotliwość). Bardzo chwalą się sobie jednak komfort rozwoju oraz ciekawe projekty. Prowadzenie firmy uważają za niepotrzebnie skomplikowane.
Wyniki badania
W badaniu oceniane są m.in. takie obszary jak „Komfort finansowy”, „Komfort pracy”, „Komfort czasu pracy”, „Styl pracy”, „Komfort współpracy” czy „Komfort rozwoju”. Są to określenia uogólniające szereg pytań o zadowolenie z każdego obszaru.
Okazuje się, że najgorzej specjaliści IT w swojej pracy oceniają „komfort finansowy” (na który wpływają m.in. zarobki i podwyżki) – został on oceniony średnio na 61% (w skali satysfakcji 0-100%).
Kobiety notują wyższy średni komfort pracy, komfort czasu pracy, komfort współpracy oraz komfort rozwoju. Mężczyźni mają wyższy średni komfort finansowy, jak również oceniają wyżej styl pracy.
Specjaliści w branży IT (pracujący na kontraktach B2B) najwyżej oceniają natomiast „komfort rozwoju” (m.in. możliwości podnoszenia kwalifikacji, szkolenia, premie i
nagrody) – kategorię tę oceniono średnio na 85% (w skali 0-100%).
Wysoko oceniano także „komfort czasu” pracy (m.in. liczba godzin w miesiącu oraz możliwość pracy zdalnej) - 79% oraz komfort współpracy (m.in. pozyskiwanie nowych projektów, ich atrakcyjność czy atmosfera pracy) - 75%.
Analizując powyższe dane liczbowe o zarobkach trzeba zwrócić uwagę na dwie rzeczy: po pierwsze są to wartości netto, a po drugie B2B jest opłacalne dopiero od pewnego pułapu finansowego. Najczęściej po zdobyciu doświadczenia i przekroczeniu pewnej kwoty wynagrodzenia specjaliści decydują się na założenie firmy.
Dla prawie 40% ankietowanych najważniejszym benefitem stażu pracy jest właśnie wyższe wynagrodzenie, mniej niż 1/3 ankietowanych uznała, że najważniejsze są ciekawe projekty. Aż 56,5% badanych uważa, że ich zarobki mogłyby być lub wręcz powinny być lepsze.
To chyba najciekawszy element ankiety :) Głęboko utożsamiam się z potrzebą dobrych zaróbków, ciekawych projektów oraz partnerstwa. Co o tym myślicie?
Podsumowanie - potencjał badania
Wyniki nie są szokujące, ale zdecydowanie jednoznaczenie nakierowują na konkretne obszary w których można poprawić sytuację:
- wyższe wynagrodzenia
- regularne, adekwatne do umiejętności i zaangażowania podwyżki
- ciekawe projekty
- partnerstwo biznesowe - dobre relacje, szacunek, elastyczność ze strony pracodawcy oraz zaufanie
Pamiętajcie jednak, że badanie nie jest zakończone i każdy z was może wziąć w nim udział :) Zapraszam tutaj: badanieB2B.eworkgroup.com.
A jakie jest Wasze zdanie? Coś was zszokowało, z czymś się nie zgadzacie?